6 липня 2023 року Податковий департамент Кіпру оприлюднив документ, який стосується контролю операцій за правилами трансфертного ціноутворення (ТЦУ), що мають обсяг менший за 750 тис. євро. Нагадаємо, що згідно з попередніми правилами ТЦУ на Кіпрі, прийнятими рік тому (у червні 2022 року), ТЦУ застосовувалися лише до операцій, об’єм яких в рамках однієї категорії (наприклад, операції з реалізації та придбання товарів, надання та придбання послуг, фінансові операції тощо) перевищував 750 тис. євро. Перший звітний період за новими правилами включає в себе 2022 рік.
Згідно з липневим документом, платники податків мають підготувати “спрощену” документацію з ТЦУ для операцій із пов’язаними особами-нерезидентами, обсяг яких менше 750 тис. євро. Крім того, ця “спрощена” документація повинна включати, принаймні, результати функціонального та ризикового аналізу, а також економічне дослідження, включаючи benchmarking study.
Для деяких фінансових транзакцій і операцій з надання послуг з низькою доданою вартістю передбачені “безпечні гавані” (safe harbours). Проте, навіть у таких випадках, необхідно підготувати відповідну “спрощену” документацію з ТЦУ, яка містить обгрунтування можливості використання цього режиму.
Положення цього циркуляра застосовуються зворотно, починаючи з 1 січня 2022 року.
Підхід до аналізу операцій з ТЦУ щодо фінансових транзакцій.
7 липня 2023 року Податковий департамент Кіпру випустив інший документ, який стосується проведення аналізу відповідності фінансових операцій принципу “витягнутої руки”.
Цей циркуляр містить такі вказівки:
Найбільш прийнятним методом ТЦУ для фінансових транзакцій є метод порівняльної неконтрольованої ціни (ПНЦ), під час якого проводиться порівняння відсоткових ставок.
Використання будь-якого іншого методу ТЦУ дозволяється лише в виняткових випадках і вимагає попереднього схвалення Податкового департаменту (фактично, необхідно отримати індивідуальні податкові роз’яснення – tax ruling).
Підходи до аналізу транскордонних операцій з точки зору ТЦУ повинні бути однаковими у відповідних юрисдикціях. Наприклад, якщо українська компанія проводить операцію з компанією з Кіпру, аналіз з ТЦУ повинен бути ідентичним як в документації, підготовленій для цілей українського законодавства, так і в документації для цілей Кіпру.